Tajemniczy Jan Knyszewski w 1800 r. na Mazowszu

Pan Adam A. Pszczółkowski łaskawie poinformował (czwartek, 19 Gru 2013, 19:19:40 pm):

Przegladam wlasnie zdjecia z ksiegi slubow parafii Zmijewo z przelomu XVIII i XIX w. Zmijewo znajdowalo sie czesciowo w powiecie mlawskim w ziemi zawkrzenskiej w woj. plockim, a czesciowo w pow. przasnyskim w ziemi ciechanowskiej w woj. mazowieckim. Po III zaborze trafilo pod pruska okupacje az po 1806 r.

Znajduje tam wlasnie metryke slubu z 1800 r. zawarta pomiedzy szlachta Janem Knyszewskim, kawalerem i Malgorzata Zmijewska, obojgiem zamieszkalym w Olszewie-Korzybiach. O ile Zmijewscy siedza tam od XV wieku (jak nie wczesniej), to Knyszewski pojawia sie po raz pierwszy. Mozliwe, ze przyszedl z pruskim okupantem. To co ciekawe - slub odbyl sie za zgoda Officjala Plockiego, znoszaca przeszkode bigamii !!!

Mozliwe, ze Knyszewski byl uprzednio ewangelikiem i [w] zborze zawarl slub. A wladze katolickie uznaly jego niewaznosc? Tak czy owak, ow Knyszewski bedzie tozsamy z Kniszewskimi ewangelikami, ktorzy z koncem XVIII w. pojawiaja sie w woj. minskim, a ktorych poszukuje Stanislaw Plewako.

Villa Korzybie Anno 1800 Die 26 Novembris

Ego qui supra Benedixi Matrimonium Contractum inter Nobilem Joannem Knyszewski Juvenem cum Generosa Margerita Zmijewska Virgine ambo de villa Korzybie praemissis tribus bannis populo ad audienda congregato nullum canonicum impedimentum apparuisse cum consensu Illustrissimi Oficji super impedimento bigamie praesentibus testibus Joanne Zmijewski et Francisko Zmijewski
 
Wieś Korzybie dnia 26 listopada 1800 roku

Ja wyżej wymieniony pobłogosławiłem małżeństwo zawarte pomiędzy szlachetnym Janem Knyszewskim i urodzoną Małgorzatą Żmijewską, obojgiem ze wsi Korzybie, po trzech zapowiedziach wobec zgromadzonego na nabożeństwie ludu. Za orzeczeniem najznakomitszego Officjum (oddalającym zarzut) bigamii, żadna kanoniczna przeszkoda nie wystąpiła. W obecności świadków Jana Żmijewskiego i Franciszka Żmijewskiego.

odpis skorygował i przetłumaczył pan Henryk Wąsowski